W XXwieku kulinarny świat został zdominowany przez amerykańską kuchnię - głównie hamburgery, frytki i kurczaki smażone w głębokim tłuszczu. W Europie restauracje serwujące fast foody zaczęły powstawać w bardzo szybkim tempie oraz często w zabytkowych częściach historycznych miast. W odpowiedzi na to, we Włoszech założono organizację "Slow Food", która miała być opozycją do szybkiego i niezdrowego jedzenia. Głównymi działaniami tej organizacji jest ochrona oraz promocja tradycyjnych przepisów i receptur, celebrowanie jedzenia i jedzenie dla przyjemności, a także kupowanie ekologicznych, świeżych produktów ze sprawdzonych źródeł u lokalnych dostawców.
Z czasem regionalny ruch przekształcił się w międzynarodową organizację, która obecnie liczy ponad 60 tys. członków. Restauracje serwujące dania z produktów regionalnych, mogą ubiegać się o rekomendację Slow Food. Muszą jednak podawać dania przygotowane z produktów najwyższej jakości. Proces weryfikacyjny trwa około roku, a wszystkie potrawy muszą być przygotowane na najwyższym poziomie. W restauracjach serwujących jedzenie w trybie slow food ceni się przede wszystkim wolny czas, najlepszą jakość produktów, a także ekologiczne podejście do biznesu restauracyjnego.
W Polsce rekomendację Slow Food posiadają cztery restauracje: Hugo w Poznaniu, Park Hotel w Szczecinie, Gothic Cafe & Restaurant w Malborku oraz Atelier Amaro w Warszawie. Sprawdziliśmy czy wystrój tych miejsc również nawiązuje do ekologii i natury.
Źródło: zjescpoznan.blogspot.com
Znakiem rozpoznawczym restauracji jest przestrzeń i spokój. . Białe ściany, ciemne meble i bar oraz jasne dodatki sprawiają, że w restauracji główną uwagę poświęca się temu przygotowanemu jedzeniu. W dodatkach postawiono na minimalizm. Na stołach znajdują się jasne obrusy do restauracji oraz flizelinowe serwetki. Wystój jest elegancki, a jednocześnie prosty. Na pierwszy rzut oka niewiele elementów dekoracyjnych sugeruje gościom, że potrawy serwujące przez kucharzy z restauracji Hugo pochodzą z ekologicznych upraw, jednak dzięki temu uwagę skupia głównie to, co na talerzu.
Park Hotel - Szczecin
Źródło: destinia.pl
Restauracja w Park Hotelu to zupełne przeciwieństwo poznańskiego lokalu. Na pierwszy rzut oka można powiedzieć, że czas zatrzymał się tu w miejscu. Długie obrusy, serwetki flizelinowe do restauracji ułożone w trójkąt na talerzach i dywany na podłodze - to elementy charakterystyczne tej restauracji. Uroku i ciepła dodają jednak małe lampki, rozmieszczone w różnych częściach sali, a klimat, dzięki wspaniałemu jedzeniu, jest niepowtarzalny.
Gothic Cafe & Restaurant - Malbork
Źródło: fotograf-malbork.com
Jak na restaurację, która mieści się na średniowiecznym zamku przystało, wystrój jest bardzo klimatyczny. Przyciemniane światło, ciemnoczerwone ściany i biały sufit idealnie wkomponowują się w cały budynek. Na stołach znajdują się wzorzyste obrusy i szklane wazoniki na kwiaty do restauracji. Całość dekoracji uzupełniają stylowe meble, w tym stary kredens. W takim miejscu, w atmosferze ciszy i spokoju, idealnie spożywa się regionalne, zdrowe potrawy.
Atelier Amaro - Warszawa
Źródło: zwierciadlo.pl
Atelier Amaro to doskonały przykład restauracji, w której nowoczesność spotyka się z naturalnością. Starannie dobrane wnętrze i tak jak w przypadku Hugo - połączenie szarości z bielą. Na stołach znajdują się klasyczne obrusy i małe bukieciki kwiatów. Wnętrze jest minimalistyczne i nowoczesne. Podobnie jak w przypadku restauracji poznańskiej, w Atelier Amaro uwagę gości mają przykuwać przede wszystkim potrawy, przygotowane z najlepszych produktów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz